5. März 2024

Ripple staje się wysypiskiem dla transakcji Bitcoin Spam.

Nastąpił gwałtowny wzrost emisji BTC i transakcji na Ripple blockchain. Jednak wydaje się to być oszustwem.

Codzienne kryptoreferencje i cotygodniowe raporty rynkowe Bitcoinów dostarczane są bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.

Każdy chce kawałek Bitcoinu
Bitcoin ma największy rynkowy cap, wraz z dominacją ponad 60% na rynku kryptograficznym. Co więcej, jest on uznawany za najbardziej rozpoznawalną markę w przestrzeni. Każdy projekt współdziałający z Bitcoinem ma szansę przyciągnąć znaczną część uwagi rynku.

Do tej pory Ethereum cieszyło się największą interoperacyjnością z Bitcoin.

Dzięki aplikacjom takim jak Compound, hodlerzy Bitcoinów mogą wejść na rosnące pole zdecentralizowanych finansów (DeFi) i zarabiać bierny dochód na swoich jałowych monetach. Możliwość ta doprowadziła do znacznego ruchu na platformie, w szczególności do owiniętych Bitcoinów (WBTC).

WBTC Według DeFiPulse
Źródło: Puls DeFi
WBTC jest tokenem zawieszanym, co oznacza, że na każdym żetonie przechowywanym przez kustosza znajduje się jeden żeton ERC-20 wybijany na Ethereum. Teraz wygląda na to, że XRP Ledger próbuje podjąć podobną inicjatywę.

Chociaż Ripple nie może rozszerzyć możliwości obliczeniowych Bitcoina, może zwiększyć szybkość Bitcoina i zmniejszyć opłaty transakcyjne.

Avg Bitcoin i Ripple czas potwierdzenia transakcji i tabela opłat
Średnie z danych łańcuchowych analizowanych przez Crypto Briefing
Taniość i szybkość transakcji może sprawić, że Bitcoin System powiązany z XRP Ledger może być przydatny do arbitrażu, z traderami prowadzącymi działalność na łańcuchu. Napływ wybijanych BTC na Ripple, z niektórymi rachunkami zawierającymi setki tysięcy żetonów, wskazuje na potencjalny wzrost popytu.

XRP i BTC Swapy
Źródło: XRP Ledger
Jednak w przeciwieństwie do Ethereum, XRP Ledger nie będzie w stanie przejechać zdecentralizowanej fali finansowej ze względu na jej ograniczenia.

Trusted Setups in a Trustless World

Podobnie jak WBTC, Ripple wykorzystuje układy zaufanych żetonów do bicia spinanych żetonów. Ci opiekunowie w sieci Ripple’a są nazywani „bramkami“.

Istnieje kilka takich renomowanych bramek. Biorąc pod uwagę ich dynamikę kapitalizacji BTC, jest oczywiste, że nie wydali oni ostatnio żadnych znaczących ilości BTC. Co więcej, wolumeny handlu BTC pozostają beznadziejne.

Wolumeny BTC na XRP
Źródło: Gatehub
W przeciwieństwie do WBTC, który ma tylko jednego opiekuna, BitGo, Ripple może mieć nieograniczoną liczbę bramek.

Technicznie, każdy rachunek może działać jako bramka i wydawać tokeny nieXRP takie jak BTC, ETH i USD. Ostatecznie to do użytkowników należy decyzja, którym bramkom zaufać.

Nie ma limitu liczby tokenów, które może wydać rachunek, jedynym ograniczeniem jest liczba tokenów, które inni użytkownicy chcą posiadać. Co więcej, emitent może zablokować wydane tokeny przed dokonaniem transakcji przez szerszą społeczność Ripple’a.

W związku z tym można wydawać tokeny bez posiadania BTC i przenosić je między rachunkami.

Renomowany gateway posiada liczne połączenia z innymi kontami, ponieważ są one aktywnie wykorzystywane. Oszukańcza brama może mieć znacznie mniej połączeń. W poniższym przykładzie ilość BTC na koncie połączonym z zaledwie trzema innymi kontami przekroczyła 30.000 BTC.

Konto Ripple Holding Bitcoin

Źródło: Wykresy XRP
Innym podejrzanym czynnikiem są częste transakcje o podobnych kwotach przychodzących i wychodzących pomiędzy tymi samymi kontami.

BTC Zmiana adresów
Źródło: Wykresy XRP
Ripple jest zalewany tego typu transakcjami spamowymi.

Według analizowanych przez Crypto Briefing danych on-chainowych, istnieje ponad dziesięć adresów, które stale generują duże, spiętrzone płatności BTC między sobą.

Łączna liczba dziennych płatności tylko dla trzech z nich przekracza 9 000, co stanowi ponad 1% bieżących dziennych transakcji sieci.

Transakcje spamowe na XRP
Źródło: XRPSCAN
Co ważne, adresy te wykorzystują linie zaufania, które nie są w żaden sposób kontrolowane. Dlatego też wydawane dla nich BTC nie muszą być poparte prawdziwymi bitcoinami. W związku z tym, działalność ta nie reprezentuje prawdziwego zainteresowania Ripple’em ze społeczności Bitcoinów.

Rzeczywisty stan rzeczy

Podczas gdy powiązane ze sobą numery BTC Ripple’a są zawyżone przez spam, prawdziwa aktywność w łańcuchu jest również rozczarowująca. Na przykład dzienne transakcje spadły ponad trzykrotnie w porównaniu z poziomem odnotowanym na początku 2020 roku.

Liczenie transakcji na Bitcoin na wykresie czasowym
Źródło: CoinMetrics
Podobna, ale gorsza sytuacja ma miejsce w przypadku płatności, które spadły z milionów w latach 2019-2020 do dziesiątek tysięcy.

XRP Płatności na wykresie czasowym
Źródło: Wykresy XRP
Tymczasem dzienny wolumen transakcji firmy Ethereum rośnie ze względu na rosnącą popularność DeFi. Poza tym, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, bite są kolejne USDT.

Ethereum Daily Transactions Count

Źródło: Etherscan
Wolumen transakcji USDT
Źródło: LongHash
W przeciwieństwie do Ethereum i Tether, Ripple z trudem znajduje zastosowanie w obecnej sytuacji rynkowej.

Dlaczego nie Ripple?
Odkąd pojawił się pierwszy altcoin, gra zawsze miała oferować lepszą alternatywę dla Bitcoin. I, zapewniając lepszą opcję było łatwiej, zanim rynek został nasycony tysiącami altcoinów.

Teraz, fiksacja transakcji na sekundę wyścigu dobiega końca wraz z wydaniem Ethereum 2.0. To nie jest już wystarczająco przekonujące, aby być szybszą wersją Bitcoin.

Ripple ma potencjał, aby poprawić swoją pozycję na rynku z warstwą inteligentnego kontraktu o nazwie Flare.

Flare skupia się na wprowadzeniu XRP Ledger do przestrzeni dApp; obecnie jest w fazie testowej. Choć na razie jej słabość jest widoczna.

Ethereum Versus Ripple Price Action
Źródło: CoinGecko
Sama spekulacja nie jest w stanie wyprzeć ceny XRP. W połączeniu z presją po stronie sprzedaży ze strony korporacji Ripple’a i innych osób mających dostęp do informacji poufnych, cena będzie nadal spadać, dopóki nie odzyska prawowitej pozycji na rynku.

Obecnie, handlowcy ładują się na bardziej konserwatywne portfele złożone z Bitcoinów i stabilnych monet, aby zabezpieczyć się przed ostatnią korelacją rynku kryptońskiego z rynkiem akcji. Gorące trendy takie jak DeFi są wyjątkiem od normy, zapewniając większe zyski.

Niestety dla XRP, technologia nie może zaoferować wiele do wykorzystania żadnego z tych trendów.